بهترین شبکه ی اجتماعی و مضرترین شبکه اجتماعی کدام است؟

شبکه های اجتماعی

گوشی موبایل ها و شبکه های اجتماعی در حال حاضر عضو جدایی ناپذیر زندگی ما هستند.فرقی نمی کند چند ساله باشید ، پیر یا نوجوان ، در هرصورت در یک یا دو شبکه فعالیت می کنید.اما تا به حال از خود پرسیده اید این شبکه های اجتماعی تا چه حد مفید و تا چه اندازه مخرب اند؟ از نظر شما بهترین شبکه ی اجتماعی  و مضرترین شبکه اجتماعی کدام است؟ با ما در سایت به فی همراه باشید.

اخیرا انجمن سلطنتی بهداشت عمومی بریتانیا بررسی هایی انجام داده است که نشان میدهد ۹۱٪ جوانان ۲۴-۱۶ ساله در بریتانیا در این شبکه ها فعال هستند.

این میزان در رده ی سنی ۲۵-۳۴ حدود ۸۹٪ ، در بین گروه سنی ۳۵-۴۴ حدود ۷۰٪ ، در گروه سنی ۴۵ تا ۵۴ حدود ۶۶٪ ، در بین گروه سنی ۵۵-۶۴ حدود ۵۱٪ و در افراد ۶۵ سال به بالا تقریبا ۲۳٪ میباشد.

از این گزارش کاملاً معلوم است که شبکه‌های اجتماعی در رده ی سنی اول یعنی ۱۶-۲۴ سال بیشتر از بقیه ی گروه‌هاست ، به این سبب که انسان‌ در این زمان قسمت مهمی از رشد روانی ، احساسی و اجتماعی خود را سپری میکند و شبکه‌های اجتماعی بر سلامت روان این گروه سنی تاثیر بیشتری دارد.فرد نوجوان به دلیل تغییرات روانی ، جسمانی و هورمونی در معرض آسیب‌های متفاوتی است ، این روز ها میبینیم که اینترنت و شبکه های اجتماعی میزان آسیب ها را کمی بیش از گذشته کرده  است.

بهترین شبکه ی اجتماعی و مضرترین شبکه اجتماعی کدام است؟

به گفته ی یورونیوز، در تحقیق ذکر شده ، موقعیت ۵ شبکه اجتماعی یوتیوب ، توئیتر ، فیسبوک ، اسنپ‌چت و اینستاگرام بر وضعیت سلامت روانی بسیاری از افراد مورد بررسی قرار گرفته.برای این بررسی ۱۴ دلیل برجسته و تاثیر گذار بر سلامت روانی مانند آگاهی، دسترسی، حمایت عاطفی، خود بیانگری، هویت فردی، ارتباطات اجتماعی، ارتباطات در دنیای واقعی، خشم، افسردگی، تنهایی، خواب، تصویر فرد از بدن خود، قلدری از سوی دیگر کاربران و ترس از دست دادن روابط اینترنتی مورد مطالعه قرار گرفته.

 امتیاز های مثبت به معنی اثرات مثبت و اعداد منفی به معنی اثرات در وضعیت روانی فرد است.
امتیاز های مثبت به معنی اثرات مثبت و اعداد منفی به معنی اثرات در وضعیت روانی فرد است.

براساس این ارقام به دست آمده به ترتیب اینستاگرام مخرب وتاثیر گذار ترین شبکه اجتماعی شناخته شده ، همچنین یوتیوب بهترین و بی ضرر ترین شبکه اجتماعی شناخته شده.سه شبکه اجتماعی دیگر مانند اسنپ ‌چت ، فیسبوک و توئیتر ما بین این اینستاگرام و یوتیوب قرار گرفته اند.

نکات منفی

این تحقیق نشان میدهد که فعالان اینستاگرام دچار فشار روحی و افسردگی بیشتری نسبت به کاربران سایر شبکه‌ های اجتماعی دیگر هستند.میزان خواب آنها به شدت کاهش یافته و از وضعیت بدن ، ظاهر و زیبایی خود نا راضی اند.رابطه ی آنها با خانواده و نزدیکانشان در دنیای واقعی بسیار کم شده و اکثرا احساس تنهایی می‌کنند.جالب است بدانید بر اساس این آزمایش ۶۳٪ از فعالان اینستاگرام احساس نارضایتی بیشتری در رابطه با زندگی خود نسبت به کاربران شبکه‌های اجتماعی دیگر دارند.

نکات مثبت

به غیر از نکات منفی ، این تحقیق نکته  های مثبتی در مورد استفاده از شبکه‌های اجتماعی را نیز نشان میدهد .به طور مثال شبکه‌های اجتماعی باعث افزایش علم افراد در مورد مسائل آموزشی و بهداشتی در میان نوجوانان و جوانان شده‌اند.یکی دیگر از نکات مثبت ذکر شده در این تحقیق این است که ، فعالان شبکه‌های اجتماعی در زمان سختی‌ها و مشکلات از حمایت عاطفی دوستان مجازی خود بهره میبرند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.